Programy i projekty realizowane w przedszkolu

 

1. ETWINNING- Intercultural games on daily class activities

W naszym przedszkolu realizowany jest międzynarodowy projekt tworzony wspólnie z 8 partnerami z krajów europejskich (Rumunia, Grecja, Norwegia, Słowacja, Hiszpania oraz Portugalia). W ramach projektu dzieci poznają nowe gry charakterystyczne dla innych kultur, otwierają horyzonty na inne kraje oraz uczą się tolerancji.

2. MAMO, TATO- WOLĘ WODĘ!

Program edukacyjny „Mamo, tato, wolę wodę!” został zainicjowany przez Żywiec Zdrój S.A. w 2009 roku, w trosce o zdrowy rozwój najmłodszych. Jest to jeden z największych programów edukacyjnych w Polsce. Jego celem jest podkreślenie roli wody w codziennej diecie oraz wspieranie rodziców w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych u dzieci.

3. AKADEMIA ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA

Jest to ogólnopolski projekt realizowany przez „Akademię zdrowego przedszkolaka”. Jego celem głównym jest propagowanie wśród dzieci i ich rodzin zdrowego trybu życia, dbanie o kształtowanie nawyków właściwego odżywiania się. Projekt jest wspierany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Instytut Matki i Dziecka.

4. „DZIECIŃSTWO BEZ PRÓCHNICY”

Celem głównym Projektu jest obniżenie częstotliwości  występowania  próchnicy zębów u dzieci w wieku 0-5 lat. Dzieciństwo bez próchnicy to hasło projektu realizowanego przez Uniwersytet Medyczny im.  Karola Marcinkowskiego w Poznaniu wspólnie z ośmioma uczelniami medycznymi w Polsce, w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej, którego celem jest edukacja dzieci w wieku od 0 do 5 lat, ich rodziców, nauczycieli, pielęgniarek,lekarzy pediatrów po to, aby zatrzymać postępującą epidemię próchnicy.

5. „MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY”

Rozwijanie czytelnictwa i współpracy między przedszkolami to główny cel, jaki realizuje ogólnopolski projekt „Mały miś w świecie wielkiej literatury” autorstwa Anety Konefał, dyrektora Publicznego Przedszkola Nr 1 w Kolbuszowej. Patronat honorowy nad projektem objął Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, główny patronat medialny: Przedszkolne ABC. W ramach projektu misie podróżują po Polsce. Trasa każdego pluszaka składa się z dziesięciu przedszkoli. Tam wspólnie z przedszkolakami bawią się, zwiedzają przedszkole i okolicę ale przede wszystkim słuchają bajek czytanych przez nauczycielki, rodziców i zaprzyjaźnione osoby. Każdy miś ma swój dzienniczek podróży w którym wpisywane są tytuły bajek, dedykacje dla misia i wklejane zdjęcia dzieci.